Колкото е важно сайтът ти да бъде оптимизиран за търсачки като Google, Yahoo и Bing, то може би второто място, където би искал да вложиш за своето присъствие, би бил Facebook – вторият най-посещаван сайт в света. Разбира се е препоръчително да присъстваш във всички социални мрежи, тъй като това ще изгради важни линкове към твоя сайт и ще те класира по-добре в търсачките, но утвърждаването на позиции във Facebook е тема, която заслужава да бъде обсъдена отделно от всички останали.

Какво се изисква, за да бъдеш забелязан във социалните мрежи?
Ако наистина искаш да се отличиш от милионите страници, които се надпреварват за вниманието на всекидневните близо милиард хора, който посещават социалните мрежи, то наистина трябва да задълбаеш в детайлите, до най-малката подробност. Неща като име на страницата, релевантен url адрес, добре попълнен about page, SEO оптимизация (да, и тук!), стратегия и цели на страницата са съвсем първите стъпки, които е необходимо да направиш. Те са последвани от създаване на график.
За публикуване за поне две седмици напред, избиране на комуникираща профилна и cover снимка, следене на статистики за виждания, интеракции и харесвания, така наречените Facebook Insights, комуникация с последователи, отговаряне на коментарите и съобщенията им. Всички тези неща създават добро впечатление у спокойно разглеждащите хора и значително засилва желанието им да разберат повече защо ти си там и с какво се занимаваш.
Какво се изисква, за да бъдеш последван във социалните мрежи?
С какво е обвързано всичко това?
С време. Усилия. Постоянство. Търпение. Грижата за един социален профил, какво ли да говорим за повече от един, трябва да представлява самостоятелен “отдел” в твоята компания или начинание. Уменията, начина на мислене и действията, които
трябва да се извършат са напълно различни от тези, необходими да се управлява един бизнес, да се мисли как може той да се подобри в дългосрочен план, кои са клиентите, на които ще се
обърне най-много внимание, какъв е бюджетът. Грижата за социални профили не бива да е задача на най-важните хора в един проект – бил той бизнес, фрийлансинг, кауза, организация, НПО или каквото и да е друго.